Festivalul Galactoria – Ediția XIII

by | Jun 6, 2016 | Festivaluri

LUNI, 06 Iunie
Ora 12:00, Enigma Café: Deschiderea oficială a festivalului Galactoria
ORA 17:00, ZUG Zone – Mi és Marlon Brando – jelenetek a Vágy villamosábol / Noi și Marlon Brando – scene din piesa Un tramvai numit dorință, de Tennessee Williams, másodéves mesteri hallgatók/ anul 2 master, rendező / regia: Csaba Kiss (45 min.)
ORA 19:00, Studio “Harag György” – Stars Wanted, de Mattias Andersson, regia Mara Opriş, clasa prof. Ionuț Caras – Mara Opriș (90 min.)
ORA 19:00, Studio “Radu Stanca” – Mi lesz veled, emberke? / Încotro, omulețule?, Hans Fallada regénye alapján/ după Hans Fallada, clasa prof. Szilágyi-Palkó Csaba, 120 perc egy szünettel/ 120 min. cu pauză)
MARȚI, 07 Iunie
ORA 15:00, Enigma Café – Omoară și te scot la cină, de Aron Rudics, spectacol-lectură
ORA 19:00, Studio “Harag György” 
 Cronica unei morți anunțate, după Gabriel Garcia Marquez, clasa prof. Filip Odangiu & Sinkó Ferenc (95 min.)
ORA 19:00, Studio “Radu Stanca”  Uborka / Castravete, clasa prof. Szilágyi-Palkó Csaba (110 min.)
ORA 22:00, Sala Recuzită – Noi douăone-woman show cu Irina-Maria Boboş, clasa prof. Filip Odangiu – Sinkó Ferenc (45 min.)
ORA 23:00, Enigma Café,  History Reel – seară de proiecții
 
MIERCURI, 08 Iunie
ORA 15:00, Studio “Harag György” – The Glass, de Eric Bogosian, cu Bogdan Gontineac,one-man show, clasa Filip Odangiu & Sinkó Ferenc (30 min.)
ORA 17:00, Sala “Vlad Mugur” – Ghuleh, de Lorena Copil, one-woman show cu Oana Nemeș, clasa prof. Filip Odangiu & Sinkó Ferenc (50 min.)
ORA 19:00, Studio “Radu Stanca”– Pescărușul (un prim act), de A. P. Cehov, regia George Crintă, clasa prof. Gelu Badea (50 min.)
ORA 19:00, Studio “Harag György” – G.A.ME, clasa prof. Szilágyi-Palkó Csaba, rendező / regia Enikő Györgyjakab, (50 min.)
ORA 22:00, Studio “Harag György” – Crochiuri din Transilvania sau Melancolia Oului Negru, spectacol comun al anului III Actorie RO (50 min.)
 
JOI, 09 Iunie
ORA 17:00 Studio “Aurel Maican” – Buzunarul cu pâine, de Matei Visniec, cu Bianco Erdei, one-man show, clasa prof. Filip Odangiu & Sinkó Ferenc (40 min.)
ORA 19:00, ZUG Zone – Egy távoli emlék töredékei / Fragmente dintr-o amintire distanță, rendező / regia Köllő Csongor (50 min.)
ORA 20:00, Studio “Harag György” – Cursa de șoareci, după Agatha Christie, clasa prof. Ionuț Caras – Mara Opriș (150 min. cu pauză)
ORA 22:30, Enigma Café – Jam Session „Tutti Frutti” – Cine vrea să cânte… cântă!

VINERI 10 Iunie
ORA 13:00, Studio “Radu Stanca” – O zi ca oricare alta, după Anna Karenina, de Lev Tolstoi, clasa prof. Ionuț Caras – Mara Opriș (70 min.)
ORA 14:00, Studio „Aurel Maican” – Supercallas, egyéni előadás /one-woman show Kinga Ötvös (45 min.)
ORA 18:00, Studio “Radu Stanca”  Orchestra Titanic, de Hristov Boitchev, regia Adina Lazăr, clasa prof. Gelu Badea (80 min.)
ORA 20:00, Studio “Harag György” – Terorism, de Oleg și Vladimir Presniakov, clasa prof. Filip Odangiu – Ferencz Sinkó (90 min.)
ORA 22:00, Studio “Radu Stanca” – No exit, de J.P. Sartre, regia Bianca Baraboi, clasa prof. Gelu
Badea (75 min.)
ORA 00:00, Enigma Café – Just Push Play, Spectacol de improvizație
 
SÂMBĂTĂ, 11 Iunie
ORA 14:00, The BOX, “Lasă-mă să te ajut! Dialog amical despre posibilităţi creative cu bani puţini.”
ORA 18:00, Studio “Radu Stanca” – Dincolo de zare, de Eugene O’Neill, regia George Crintă, clasa prof. Gelu Badea (120 min.)
ORA 20:00, Studio “Harag György”  Shakespeare. Fragmentarium, bazat pe fragmente din opera
lui William Shakespeare, clasa prof. Ionuț Caras – Mara Opriș (100 min.)
ORA 22:00 Studio “Aurel Maican” –  Mosc, după Panait Istrati, one-woman show cu Diana Tușa, clasa prof. Filip Odangiu – Sinkó Ferenc (35 min.)
ORA 23:00, Enigma Café – Dadă, frică mi-ecă mor ca mâine, one-woman show cu Saška Sotirov, clasa prof. Filip Odangiu – Sinkó Ferenc (45 min.)
 
DUMINICĂ, 12 Iunie
ORA 15:00 Studio “Harag György “- Moscova-Petușki, de Venedikt Erofeev, one-man show cu Paul Popa, clasa prof. Filip Odangiu – Sinkó Ferenc (55 min.)
ORA 18:00, Studio “Radu Stanca”  Prah, de Spiro Gyorgy, regia: Cătălin Mardale, clasa prof. Gelu Badea (75 min.)
ORA 20:00, Studio “Harag György” – Țara de Nicăieri, fantezie cu opt copii, adaptare după Peter Pan și Wendy, de J.M. Barrie, clasa prof. Ionuț Caras – Mara Opriș (90 min.)
ORA 23:00, Studio “Harag György” – Monologurile vaginului, de Eve Ensler, one-woman show cu Alina Mișoc, clasa prof. Filip Odangiu – Sinkó Ferenc (40 min.)
 
LUNI, 13 Iunie
ORA 13:00, Enigma Café – Căpcăunii, de Yann Verburgh, spectacol-lectură
ORA 14:00, Enigma Café – Cine sunt?monodramă de Ciprian Mihăilă-Leotescu
ORA 15:00, Studio “Harag György”  Will.121.66, după Sonete, de William Shakespeare, regia
George Crintă, clasa prof. Gelu Badea (50 min.)
ORA 19:00, Studio ”Radu Stanca” –  Amorul este un cosmar… Sau poate fi!, spectacol de Commedia dell’Arte, clasa prof. Ionuț Caras – Mara Opriș. (150 min. cu pauză)
ORA 23:30, Enigma Café – Slam Poetry
 
MARȚI, 14 Iunie
ORA 13:00, Studio “Harag György” – Stars Wanted, de Mattias Andersson, regia Mara Opriş, clasa prof. Ionuț Caras – Mara Opriș (90 min.)
ORA 15:00, Enigma Café – Soldații, dramatizare după romanul omonim de Adrian Șchiop; spectacol lectură.
ORA 19:00, Studio “Harag György” – Descălecarea lui Vallah Morgulis în Serenissima Repubblica, spectacol de Commedia dell’Arte, clasa prof. Filip Odangiu – Sinkó Ferenc (150 min. cu pauză)
ORA 21:00, Studio “Radu Stanca” – Seek and Hide Session, concert (50 min.)
ORA 22:30, Enigma Café – Închiderea Oficială

Evenimente viitoare

Abonează-te la newsletter

Ți-a plăcut acest articol? Abonează-te pentru a primi ultimele noutăți și recomandări.

Te-ai abonat cu succes.

Share This