Cluj City Cup 2016 @ Sala Polivalentă

by | Sep 2, 2016 | Sport

Cluj City Cup 2016 – a 7-a ediție

08 Septembrie 2016
18:00 Alba Fehervar (HUN) – FMP Železnik Belgrad (SRB)
20:00 U-Banca Transilvania Cluj-Napoca (ROU) – BC Mures Tg. Mures (ROU)

09 Septembrie 2016
18:00 BC Mures Tg. Mures (ROU) – Alba Fehervar (HUN)
20:00 FMP Železnik Belgrad (SRB) – U-Banca Transilvania Cluj-Napoca (ROU)

10 Septembrie 2016
16:00 BC Mures Tg. Mures (ROU) – FMP Železnik Belgrad (SRB)
18:00 Alba Fehervar (HUN) – U-Banca Transilvania Cluj-Napoca (ROU)

Accesul publicului va fi liber la toate meciurile competiței!

Sala Polivalentă din Cluj-Napoca va găzdui, în perioada 8-10 septembrie 2016, trei echipe din trei țări diferite: FMP Železnik Belgrad, semifinalista precedentei ediții a campionatului sârbesc, Alba Fehérvár, medaliată cu argint a campionatului maghiar și BC Mureș, vicecampioana în exercițiu a Ligii Naționale.

Cluj City Cup

FMP Železnik Belgrad
Este una dintre poveștile de succes ale baschetului plav. Înființată în 1975, a cunoscut succesul la mijlocul anilor ’90, odată cu preluarea sa de către omul de afaceri Nebojša Čović. Are în palmares de două ori Liga Adriatică (2004 și 2006) și trei Cupe ale Serbiei (2003, 2005, 2007). De asemenea, a câștigat în 1997 Cupa Serbiei și Muntenegrului. De-a lungul istoriei, o mulțume de jucători foarte cunoscuți au trecut pe la FMP, printre care îi amintim pe Miloš Teodosić, Miroslav Raduljica, Duško Savanović, Vladimir Radmanović, Milan Mačvan, Zoran Erceg. Dintre jucătorii actuali ai echipei noastre, Aleksandar Rašić a evoluat la FMP, iar foștii noștri baschetbaliști Branko Jorović și Ivan Žigeranović au jucat aici. FMP joacă în alb și roșu.

Alba Fehérvár, finalista precedentei ediții de campionat din Ungaria, este unul dintre cluburile de tradiție din țara vecină. Gruparea din Székesfehérvár a câștigat de patru ori titlul național (1998, 1999, 2000 și 2013) și Cupa Ungariei în trei ediții (1990, 1999, 2013). De asemenea, are în vitrină trofeul acordat câștigătoarei Ligii Europei Centrale (CEBL) în 2009. Unul dintre cei mai importanți jucători ai baschetului maghiar, Dávid Kornél, a evoluat mai multe sezoane pentru Alba, el fiind și președintele clubului maghiar pentru o perioadă.

BC Mureș nu mai are nevoie de prezentare pentru fanii baschetului românesc, gruparea din județul vecin fiind una dintre protagonistele de top ale ultimelor ediții de campionat. Înființat în 2004, BC Mureș a avut în componență numeroși baschetbaliști care au evoluat sau evoluează la U-Banca Transilvania. Componenții echipei noastre de astăzi, Tudor Jucan, Kyndall Dykes, Filip Adamovic și Ousmane Barro au purtat cu toții maieul alb-albastru al mureșenilor în trecut.

Abonează-te la newsletter

Ți-a plăcut acest articol? Abonează-te pentru a primi ultimele noutăți și recomandări.

Te-ai abonat cu succes.

Share This