În perioada 26 noiembrie – 7 decembrie 2014 va avea loc, la Cluj, cea de a IV-a ediţie a Festivalului Internaţional de Teatru INTERFERENŢE organizat de Teatrul Maghiar de Stat Cluj.
Tema celei de-a IV-a ediţii a Festivalului este legată de „Mărturiile corpului” şi acoperă o problematică complexă care însoțește întreaga istorie a teatrului universal. Despre alegerea acestei teme, directorul artistic al Festivalului, Gábor Tompa, declara: „Libertate şi sclavie, glorificare şi umilire profundă, iubire şi hărţuire, forţă şi slăbiciune, sănătate şi boală, naştere şi trecere în nefiinţă – toate se ascund în acest titlu. Iar formele lor teatrale vă vor fi prezentate şi de această dată prin viziunea unora dintre cei mai remarcabili creatori de teatru ai momentului.”.
Începând cu data de 15 octombrie se pun în vânzare pachete cu bilete Interferences Grand pentru cele opt spectacole care se vor juca în Sala Mare. Acestea pot fi achiziționate online de pe site-ul www.biletmaster.ro, iar începând cu data de 27 octombrie și de la casa de bilete a Teatrului (tel. 0264-593468), între orele 10.00-13.00 şi 16.30-18.30
PROGRAM
Sala Mare
26, 27 noiembrie, 19.00
Schaubühne, Berlin, Germania
Henrik Ibsen
UN DUȘMAN AL POPORULUI
Regia: Thomas Ostermeier
28 noiembrie, 19.00
Teatrul Kosztolányi Dezső, Subotica, Serbia
TRANDAFIRI
Bazat pe poemul „Trandafirul din Chișinău” de Ottó Tolnai
Regia: András Urbán
29 noiembrie, 19.00
Tomorrowland, Paris, Franța
PAPER MUSIC
Un cine-concert de Philip Miller & William Kentridge
1 decembrie, 19.00
Centre Choregraphique National d’Orleans, Franța
PAYSAGE INCONNU
Regia: Josef Nadj
2 decembrie, 18.00, 21.00
Teatrul Nottara, București, România
Eugène Ionesco
NOUL LOCATAR
Regia: Tompa Gábor
Spectacol studio în Sala Mare
3 decembrie, 19.00
Compagnia Pippo Delbono, Modena, Italia
Pippo Delbono & Alexander Bălănescu
AMORE E CARNE
Regia: Pippo Delbono
4 decembrie, 19.00
Hrvatsko Narodno Kazalište Ivana pl. Zajca, Rijeka, Croația
KAFKA PROJECT/KAFKA PROJEKT:
FRONTIERE/GRANICE/MEJE/GRENS/BORDERS…
Regia: Karina Holla
6 decembrie, 19.00
Pansori Project ZA, Seul, Coreea de Sud
după Brecht
SACHEON-GA
Regia: In Woo Nam
7 decembrie, 19.00
Eva Barnes & Michael Moran, Statele Unite ale Americii
Samuel Beckett
O, CE ZILE FRUMOASE!
Regia: Gábor Tompa
Spectacol studio în Sala Mare
Sala Studio
26, 27 noiembrie, 16.00
Habima National Theatre of Israel, Tel Aviv, Israel
William Shakespeare
NEGUȚĂTORUL DIN VENEȚIA
Regia: Ilan Ronen
28 noiembrie, 17.00, 20.00
Babilonia Teatri, Oppeano, Italia
THE END
Regia: Valeria Raimondi și Enrico Castellani
29 noiembrie, 17.00, 21.00
Teatrul JEL, Kanjiza, Serbia
Ottó Tolnai
CÂNTECELE LUI WILHELM
Regia: Josef Nadj
2 decembrie, 18.00, 21.00
ArCuB, București, România
N. V. Gogol
ÎNSEMNĂRILE UNUI NEBUN
Regia: Felix Alexa
3 decembrie, 17.00, 21.00
Lux Boreal Danza Contemporanea, Tijuana, Mexic
LAMB
Regia: Phillip Adams
5 decembrie, 17.00, 22.00
Transversal Theatre Company, Amsterdam, Olanda
Bryan Reynolds
FRACTALICIOUS
Regia: Guy Zimmerman
7 decembrie, 17.00, 21.00
Teatr ZAR, Wroclaw, Polonia
CAESAREAN SECTION – ESSAYS ON SUICIDE
Regia: Jaroslaw Fret
Teatrul Național Cluj
30 noiembrie, 19.00
Cheek by Jowl, Londra, Anglia
Alfred Jarry
UBU ROI
Regia: Declan Donnellan
Spectacolele Teatrului Maghiar de Stat Cluj
30 noiembrie, 17.00, 22.00
A. I. Vvedenski
BRAD DE CRĂCIUN LA FAMILIA IVANOV
Regia: András Urbán
1 decembrie, 17.00, 21.00
Un proiect de Visky András & Robert Woodruff
CARAVAGGIO TERMINAL
Regia: Robert Woodruff
4 decembrie, 17.00, 21.00
Nona Ciobanu
CEL CARE ÎNCHIDE NOAPTEA
Regia: Nona Ciobanu
5 decembrie, 19.00
Roger Vitrac
VICTOR SAU COPIII LA PUTERE
Regia: Silviu Purcărete
Spectacol studio în Sala Mare
PROGRAM OFF
Fabrica de Pensule
28, 29 noiembrie, 21.00
Bucinatores, Praga, Cehia
CONCERT DE JAZZ
5 decembrie, 14.00
Universitatea Babeș-Bolyai, Facultatea de Teatru și Televiziune, Departamentul Maghiar de Teatru
Roland Schimmelpfennig
COPILUL ZBURĂTOR
Regia: Géza Bodolay
6 decembrie, 16.00
GroundFloor Group, Cluj, România
PARALLEL
Regia: Ferenc Sinkó & Leta Popescu
7 decembrie, 17.00
Teatrul Bárka, Budapesta, Ungaria
ODISEU PE FĂRAȘ
Regia: Philippe Genty & Mary Underwood
Casa TIFF
Zilnic – întâlniri cu creatorii spectacolelor, proiecții spectacole
26 noiembrie – 2 decembrie: Întâlnirea editorială a revistei Critical Stages
29 noiembrie – 5 decembrie: Seminarul Internațional al Tinerilor Critici – Asociația Internațională a Criticilor de Teatru
30 noiembrie – 1 decembrie: Întâlnirea Tinerilor Jurnaliști – Uniunea Teatrelor din Europa
Casa Tranzit
30 noiembrie – Workshop pentru actori susținut de Josef Nadj
2 – 4 decembrie – Workshop pansori susținut de Jaram Lee
26 noiembrie – 7 decembrie – Expoziția lui Botond Részegh
International Art Gallery Angels
26 noiembrie – 7 decembrie – Expoziția FOTOGRAME de Josef Nadj
Muzeul de Artă Cluj-Napoca
26 noiembrie – 7 decembrie: ”Mărturiile corpului” – Expoziţie cu lucrări din patrimoniul Muzeului de Artă Cluj-Napoca. Curator invitat Gábor Tompa.
Centrul de Cultură Urbană Casino
3 decembrie – Medio Monte, performance, regia: Mihaela Panainte, scenograf: Helmut Stürmer