Electric Castle 2014

by | Oct 24, 2013 | Festivaluri, Știri Cluj

Cea de-a doua ediție a Festivalului Electric Castle se va desfășura timp de 4 zile, în perioada 19-22 iunie 2014, la Castelul Banffy din Bonțida, județul Cluj, sub deviza „Bigger / Stronger / Better” – „Mai mare / Mai tare / Mai bun”, iar organizatorii anunță că vor concerta peste o sută de artiști. Festivalul se extinde și cu o scenă nouă.

„Am fost încurajați de reacțiile extraordinare venite după prima ediție, așa că încercăm să ridicăm standardul și mai mult vara viitoare. Creștem numărul de artiști la peste o sută, extindem perioada cu încă o zi și vom avea o scenă în plus, exclusiv pentru dub-reggae. Alături de cei de la Transylvania Trust, care gestionează lucrările de renovare a Castelului Banffy, ne dorim să punem cât mai mult în valoare acest adevărat Versailles al Transilvaniei”, a declarat Teodor Negrea, reprezentantul Boiler Events, organizatorul festivalului.

Printre artiștii anunțati se numără: Die Antwoord, Sasha, GramatikBonobo, Thievery Corporation, Chris Liebing, RuskoWilkinsonForeign BeggarsOliver Koletzki, Dub Pistols si multi altii.

Galerii foto de la prima editie gasiti aiciaiciaiciaici si aici.

Program pe zile:

[slider group=A title=”Joi” bstyle=”display:block” bstyle=”font-size:30px”]
Main Stage
18:00 ARIA URBANA
19:30 AKUA NARU
21:00 DUB PISTOLS
22:30 SUBCARPATI
00:00 DIE ANTWOORD
01:30 WILKINSON feat MC VISIONOBI
03:00 DELTA HEAVY feat MC VISIONOBI

Dance Garden
12:00 PADRE
14:00 SLIM ROCKA
16:00 DUDAWLES
18:00 NDJ
20:00 MISS CHEEKY
22:00 HORACE DAN D
00:00 ALEXANDRU JIJIAN
02:00 CHRIS LIEBING
04:00 THE MODEL

The Stables
21:00 BRUSTEN
21:00 TREMOUR
21:00 BUREX
21:00 VLAD BRETAN
00:00 FISHMAN & BARABAS
00:00 WE ARE CREEPZ
00:00 SECUEM
03:00 AMON
06:00 RUFFIE
07:30 K-BEAT (BEATBOX)
07:30 RIGODON
08:00 GEORGE ALLEN

The Mill
22:00 CALIN
23:00 BLN
00:00 ARMS AND SLEEPERS
01:00 SLOW MAGIC
02:00 AV SATELLITES
04:00 CALIN

The Wall
14:00 SHEBA – IRIE WARRIORS
16:00 BOBI – KAYA FOUNDATION
18:00 DANI – IRIE WARRIORS
22:00 DAMIAN – KAYA FOUNDATION
23:30 INJEKTAH
01:00 KING SHILOH
03:00 LOW FREQ – IRIE WARRIORS
05:00 SELECTA DROO
[/slider] [slider group=A title=”Vineri” bstyle=”display:block” bstyle=”font-size:30px”]
Main Stage
17:00 SHADOWBOX
18:30 THE CORRESPONDENTS
20:00 THE FREESTYLERS
22:00 THIEVERY CORPORATION
00:00 FOREIGN BEGGARS
01:30 DJ EZ
03:00 K-LU & SAUCE

Dance Garden
12:00 DODO
14:00 DETOUR
16:00 3PIC
18:00 DJ CONTEST WINNER
20:00 KRUEGER
22:00 INDIE JULES
00:00 T-BOYS [MISSILE & GORANGA]
02:00 OLIVER KOLETZKI
04:00 HERNE
06:00 ADA KALEH

The Stables
21:00 AMON
21:00 GEORGE ALLEN
21:00 ALT OM
21:00 VLAD DOBRESCU (CTC)
00:00 SLIM ROCKA
00:00 DUBGRADE
00:00 JUMBO
03:00 MZR
04:00 MC KENT ARCHIE
06:00 CHIONGHEE RGB
07:30 FUNKYDROP
07:30 MEELOOX

The Mill
22:00 NDJ
00:00 MARIBOU STATE
02:00 PEDESTRIAN
04:00 NEWGOTTI

The Wall
12:00 DAMIAN – KAYA FOUNDATION
14:00 SHEBA – IRIE WARRIORS
16:00 KAZE SOUNDSYSTEM
18:00 BOBI – KAYA FOUNDATION
20:00 LOW FREQ – IRIE WARRIORS
22:00 DUBASE
23:30 DANI – IRIE WARRIORS
01:00 CHANNEL ONE SOUNDSYSTEM
03:00 RAPS AND LAZIO

[/slider] [slider group=A title=”Sambata” bstyle=”display:block” bstyle=”font-size:30px”]
Main Stage
17:30 CTC
19:00 SILENT STRIKE
20:30 GRIMUS
22:30 BONOBO
00:00 SHIVER
01:30 DJ FRESH feat MESSY MC
03:00 POP KILLERS

Dance Garden
12:00 BREAD AND BUTTER
14:00 SYL
16:00 DEX
18:00 ADAM DOLPH
20:00 CHRISTU AND ILIE
22:00 ADDO
00:00 OK CORRAL
02:00 SASHA
04:00 MIHAI POPOVICIU
06:00 SCLAVA ISAURA B2B SOMESAN

The Stables
21:00 BARNA
21:00 FRANTIC
21:00 JUNKER
21:00 PLUS [+]
21:00 SUNKISSED
00:00 JUMBO
00:00 INFLEX
00:00 UGLY ASTRONAUT
03:00 BIA
03:00 MC TINA
06:00 GRID
07:30 BULLY
08:00 JUMBO

The Mill
22:00 TEMPLE INVISIBLE
23:00 TESCO DISCO
01:00 RANGLEKLODS
02:00 ALEX CHRONIC
04:00 DJ CONTEST WINNER

The Wall
12:00 CHESARION
14:00 ZODIAK
16:00 DJ ROOTBWOY
18:00 KING JULIEN
20:00 OLDSKULL
22:00 DIPPAWIZZ
23:30 SISTAH RASTAFAIRY
01:00 MUNGO`S HI FI feat MC SOLO BANTON
03:00 BLAZING VIBEZ SOUNDSYSTEM
03:00 SARA ALEXANDER
[/slider] [slider group=A title=”Duminica” bstyle=”display:block” bstyle=”font-size:30px”]
Main Stage
17:00 STEREO TROMBONE
18:00 NOTES & TIES
20:00 SUIE PAPARUDE
21:30 KRAAK & SMAAK
23:00 GRAMATIK
00:30 RUSKO
02:00 FRED V & GRAFIX feat DYNAMITE MC
03:30 MADLIQUID

Dance Garden
12:00 CRIS
14:00 DUBASE
16:00 EYESCREAM
18:00 DUBLIC
20:00 BLANILLA
22:00 JUST D`LIGHT
00:00 GRAMOPHONEDZIE
02:00 ADAM FREELAND
04:00 THEJOINTVENTURES

The Stables
21:00 RIGODON
21:00 GRID
21:00 VORBA
00:00 RUFFIE
00:00 FORMA
00:00 SMOOTHNOISE
03:00 INFLEX
06:00 PLUS [+]
07:30 SECUEM
08:00 BRUSTEN
08:00 TREMOUR

The Mill
22:00 EGOKIND
00:00 ISHOME
01:30 VILLAGE
03:30 CLAP! CLAP!
05:00 ORIGAMI ALL STARS

The Wall
12:00 ALEX CHRONIC
14:00 SERIOUS DUB
16:00 SARA ALEXANDER
18:00 KAZE SOUNDSYSTEM
20:00 INJEKTAH
22:00 SELECTA DROO
00:00 RIDDIM COLONY SOUNDSYSTEM
02:00 PLANUL
[/slider]

Evenimente viitoare

Tue 20

Transylvania Mountain Festival 2020 / All Mountain

20 October, 10:00 am - 15 November, 10:00 pm
Tue 20

EXPOZIȚIA DE FOTOGRAFIE MONTANĂ TMF 2020 | OUTDOOR

20 October, 10:30 am - 30 October, 5:00 pm
Wed 21

Muzeul Fotografiilor Nefăcute #2

21 October, 10:00 am - 25 October, 5:00 pm

Abonează-te la newsletter

Ți-a plăcut acest articol? Abonează-te pentru a primi ultimele noutăți și recomandări.

Te-ai abonat cu succes.

Share This