Zilele Castelului Bánffy din Bonțida

by | Jul 29, 2015 | Articole

Zilele Castelului Bánffy din Bonțida

Vor concerta:
The Best of Me
Bagossy Brothers Company
TRAVKA
Péterfy Bori & Love Band
The Beatalls
Koszika & The HotShots
Alexandrina
Lemon Bucket Orkestra

Program: expoziţii, muzică clasică, ateliere meşteşugurilor tradiţionale, activităţi pentru copii, proiecţii de filme, târg de antichităţi, tur ghidat al castelului, demonstrații hipice, teatru, proiecție cartată și multe altele.

Program

29 august, sâmbătă
CURTE
11.00 Festivitatea oficială de deschidere

Vor lua cuvântul:

  • Hegedüs Csilla – Fundația Transylvania Trust
  • Emil Cărhaţ – primar, Comuna Bonțida
  • Vákár István – vicepreședinte, Consiliul Județean Cluj

11.00 – 19.00 Cercetăşie pentru toți – jocuri pentru copii, probe de îndemânare: călărie, tragere cu arcul, căţărare pe zid, joc cu zmei 
11.00 – 18.00 Pictură pe mobilier specifică regiunii Călata și împletiri din rogojină –Kovács Pali Ferenc și Gudor Éva
11.00 Expoziție Monumente Uitate: Castele și conace revitalizate
11.00 – 18.00 Ateliere de meşteşuguri tradiţionale
Atelier de pietrărie, Gere István, pietrar
Decoupage Buta Erzsébet
Magia lutului, Dánél Sándor, olar

  • olărit tradițional
  • statuete
  • plachete

11.00 – 18.00 Șezătoare urbană 
Atelier de cusut – motive tradiționale pe pânză sau pe etamină
Atelier de mărgelit – brățări și coliere din mărgele, conținând modele tradiționale
Atelier de pictat – împodobire de diverse suporturi din sticlă, metal, carton, cu motive tradiționale
Atelier de podoabe – forme de broșe, pandantive sau cercei
Atelier de împletit – coronițe din flori
11.00 – 13.00 Fabricare morișcă, Boda Erika – Asociaţia Életfa
11.00 – 19.00 Călărie, tragere cu arcul, jocul baranta – Asociația Tradițională Turul Íjász

  • 12.00 – 13.00,  17.00 – 18.00 Călărit ponei și tragere cu arcul 

11.30 Demonstraţii hipice – Demartini Lajos și Asociația Turul Nomád din Zona Călata
12.00 Târg de adopții animale – Arca lui Noe
12.00 Turul ghidat al castelului în limba maghiară, Berki Tímea (întâlnire: în fața capelei)
13.30 – 15.00 Povești cântate, prezentate de Szabó Kinga, Asociaţia Életfa
14.00 Turul ghidat al castelului în limba română, Berki Tímea (întâlnire: în fața capelei)
15.00 Confecționare zmei, Orbán Erika și Zágoni CsabaAsociaţia Életfa

Capelă
12.00 Teatru de păpuși (în limba română): Ridichea uriașă, Reactor Cluj
13.00 Expoziție: Lucrările școlii de vară pentru protecția patrimoniului din Transilvania – ediția 2015, cuvânt de deschidere: Guttman Szabolcs, președinte OAR Transilvania
14.00 Concert de muzică clasică, Concordia
Artişti: Béres Melinda, vioară; Király Erzsébet, violă; Ortenszky Gyula, violoncel; Márkos Albert, vioară
În program opere de: W. A. MOZART, Hans Peter TÜRK și ORBÁN György

CLĂDIREA Miklós
12.00 Expoziție: gravură în piele – Balázs László
12.30 Expoziție: Orbán István, Amintiri fumurii. Rampa CFR Cluj 1969. Cuvânt de deschidere: Szabó Zsolt (Clădirea Miklós, pivniță)
13.00 Teatru de păpuși (în limba maghiară): Dacă aș fi Matia Corvinul, Teatrul de Păpuși Puck
14.00 MEETing, Grupul Inginerilor Constructori Maghiari din Ardeal: Reabilitarea structurală a monumentelor istorice, ing. Sándor Boróka și ing. Bordás Boglárka
15.00 Conferință: De la întreprinderi sociale la consumatori sociali – organizată în cadrul proiectului: ”RESoRT – Rețeaua Economiei Sociale Rurale bazată pe Tradiții”
Teme: prezentarea proiectului RESoRT, marketingul serviciilor și produselor întreprinderilor sociale, dezbatere, concluzii
Invitați: Balogh Marton, Fundația Civitas pentru Societatea Civila; Vasile Deac,  Asociația Română de Consiliere și Sprijin
18.00 Degustare de vinuri, Pivnița Logos, Aiud (Clădirea Miklós, pivniță)

GRAJD
Proiecţii de filme
12.00 Aliyah Dada, r. Oana Giurgiu, 116’
14.00 The round-up / Szegénylegények, r. Jancsó Miklós, 87’
15.45 Emisia continuă, r. Dinu Tănase, 96’
Invitat: Adrian Oros, prorector, USAMV, Cluj
18.00 Din motive inexplicabile, r. Reisz Gábor, 90’

BASTIONUL CLĂDIRII BUCĂTĂRIEI 
12.00 Expoziție de mobilier vechi restaurat în 2015
13.00 Expoziție foto: Greatest Clicks, Hajdú Tamás

CLĂDIREA PORȚII
12.00 Expoziție: Castelul desenat. Zilele patrimoniului pentru copii

SCENĂ
CONCERTE
15.00 The Best of Me
17.00 Bagossy Brothers Company
19.00 Travka
21.00 Péterfy Bori & The Love Band

30 august, duminică
CURTE
11.00 – 18.00 Târg pentru copii și bebeluși, Asociația Életfa
11.00 – 13.00 Jucării din materiale reciclabile, Végh Éva, Asociația Életfa
11.00 – 19.00 Cercetăşie pentru toți – jocuri pentru copii, probe de îndemânare: călărie, tragere cu arcul, căţărare pe zid, joc cu zmei 
11.00 – 18.00 Pictură pe mobilier specifică regiunii Călata și împletiri din rogojină –Kovács Pali Ferenc și Gudor Éva
11.00 – 18.00 Ateliere de meşteşuguri tradiţionale
Decoupage Buta Erzsébet
Magia lutului Dánél Sándor, olar

  • Olărit tradițional
  • statuete
  • plachete

Împletituri din răchiță, Zoltan Bolojan, Viișoara
11.00 – 18.00 Șezătoare urbană 
Atelier de cusut – motive tradiționale pe pânză sau pe etamină
Atelier de mărgelit – brățări și coliere din mărgele, conținând modele tradiționale
Atelier de pictat – împodobire de diverse suporturi din sticlă, metal, carton, cu motive tradiționale
Atelier de podoabe – forme de broșe, pandantive sau cercei
Atelier de împletit – coronițe din flori
11.00 – 19.00 Călărie, tragere cu arcul, jocuri baranta – Asociația Tradițională Turul Íjász

  • 12.00 – 13.00,  17.00 – 18.00 Călărit ponei și tragere cu arcul (gratuit)

12.00 Turul ghidat al castelului în limba română, Berki Tímea (întâlnire: în fața capelei)
13.00 Demonstrații hipice tradiționale Asociația Tradițională Turul Íjász
14.00 Bătălie pe cai – demonstrație și concurs, Demartini Lajos și Asociația Turul Nomád din Zona Călata 
14.00 Turul ghidat al castelului în limba maghiară, Berki Tímea (întâlnire: în fața capelei)

CAPELĂ
12.00 Teatru de păpuși (în limba maghiară): Háry János, Teatrul de Păpuși Keljfeljancsi
13.00 Spectacol: Paraliturgia
Regie și spectacol de: Nagy Noémi Kriszta, Laczkó Vass Róbert, Szép András și Szép Bálint
14.00 Do, re, mi start! – O vioară mică de aș avea! – atelier de muzică clasică pentru copii

CLĂDIREA MIKLÓS
13.00 Teatru de păpuși (în limba română)Hocus Pocus, Teatrul de Păpuși Puck
14.00 Scenă de teatru (în limba română): 9 din 10 – Reactor Cluj   
15.30 Economia socială – tendințe și provocări – organizată în cadrul proiectului “SES-am deschide-te”
Invitați: Kolumbán Gábor, Fundația Civitas; Bene Magdaléna, Consiliul Județean Alba; Dan Barna, Structural Consulting Group
17.00 Parteneriat pentru succes în GAL Someș TransilvanGAL Someș Transilvan 
18.00 Degustare de vinuri, Pivnița Logos, Aiud (Clădirea Miklós, pivniță)

GRAJD
Proiecție de filme
12.00 Ambasadorul de la Berna, r. Szász Attila, 76’
13.15 De ce eu?, r. Tudor Giurgiu, 125’
15.30 Son of the Pusta / Sárga csikó, scriitor Janovics Jenő, 68’
16.45 Șantier în lucru, r. Sindy Quere, Guillaume Lebon şi Bénédicte Vacquerel, 83’

SCENĂ
CONCERTE
15.00 The Beatalls: The Abbey Road Show (a tribute to The Beatles)
17.00 Koszika and the Hotshots
19.00 Alexandrina
21.00 The Lemon Bucket Orkestra
23.00 Proiecție cartată

Programe paralele: târg de antichităţi, târg de produse tradiţionale – GAL Someș Transilvan, târg de carte (IDEA, Bagoly, etc.), târgul meșterilor populari – Breasla Meșteșugarilor din Transilvania, Târgul întreprinderilor sociale – RESoRT, Fundația Civitas
Atelier de croitorie (Asociația Broadart)
Atelier de pictură pe sacoșe de pânză (Asociația Speranță pentru Suflet)
Atelier de țesut pe obiecte de artizanat (Textilia, Meșteșuguri de Câmpie)

Sâmbătă, 29 august – 13.30 Tur cu bicicletele de la castelul Bánffy din Bonţida la cel din Răscruci (Asociația de Turism Activ Trascău)
Duminică, 30 august – 15.00 Concurs pentru public

Evenimente viitoare

Abonează-te la newsletter

Ți-a plăcut acest articol? Abonează-te pentru a primi ultimele noutăți și recomandări.

Te-ai abonat cu succes.

Share This